Skip to main content

Faculty Directory

 

Southeast Bulloch High School Faculty and Staff
 
PRINCIPAL: Stephen Hoyle
ASSISTANT PRINCIPAL: Mark Oliver
ASSISTANT PRINCIPAL: Tracy Mills
ASSISTANT PRINCIPAL - Abram Scott
School Improvement Specialist: Denise Bearden

ADMIN. SECRETARY Patty Morris
COUNSELOR:  Concella Holder
COUNSELOR: Lucy Brinson
COUNSELOR:  Katherine Wellman
GUIDANCE SECRETARY: Tammy Creasy
BOOKKEEPER: Cathy Rushing
ATTENDANCE CLERK: Tarina Deloach
Data Clerk Terri Beasley
Records Clerk: Tammy Crosby
REGISTRAR: Diane Wright
LUNCHROOM MANAGER: Becky A. Cone
NURSE: Sabrina Nordeoff, RN
 
 
AREA ROOM ASSIGNMENT TEACHER-NAME
 
English
233 Josh cole (Department Chair)
237 Cathy Powell
212 Whitley Waldrop
234  Denise Bearden
235 Corey Green
213 Christine Stripling
211  Joni Mock
 
Foreign Language
226  Brandon Jones
217 Joy Haaf
 
 
Math
306 Kirsten Barnhill 
307 Maria Oliver (Co-Department Chair)
308 Heather Brown
338 Paula Kitchings
337 Meredith Shumate
336 Elizabeth Garvin
305 Tammy Olliff (Co-Department Chair)
339 Katelyn Toole
202 Amy Bettinger
 
Science
329 Jolie Britt (Department Chair)
327 Danielle Hibbs-Heiser
314 Ginnie Sherrod
312 Chareese Clark
326 Robin Norton
315 Laurie Pitts
 
Child Care
317 Jackie Merrill
Pre-K Teacher
318 & 322 Stacey Cowart
Pre-K Parapro
318 & 322
 
Audio-Video Technology
572 Renee Rogers
 
Healthcare Science Technology
112 Sharon Pye  
Work Based Learning
104 Michael Powell (Department Chair)
Business
108 Brent Osborne
Agriculture
102  & 107 Julia Gonzalez
Auto Tech
113 Steve Bonnette
JROTC 426/427
Jeffrey Odegaard
Hector Vazquez
Social Studies
224 Ashleigh Wright
223 Tiffany Todd
218 Keith Corbin
219 Ali Mokdad
220 Matt Morris
225 Matt
Kuykendal
 
 
P.E./Health
Gym Aimee Civalier, (Department Chair)
Gym Brandon Peterson
Gym Quinn Latimer
GYM Barrett Davis
 
Special Education
205 Stephanie Mireles (Department Chair)
238 Karla Anderson/Sandy Bazemore
304 Lisa Mills
303 Mary Joseph (Parapro)
222 Emily Wildes
302 Paula Miller
208 Bonnie Deal
239 Meredith Belcher
238 Sandy Bazemore (Parapro)
208 Paulette Muns (Parapro)
209 Racheal Bazemore
Michelle Williams (Dedicated Parapro)
241 Brad Joseph (Credit Recovery)
 
Credit Recovery/Virtual High School
106  Jo Burroughs
 
Band/Chorus
420 - Band Matt Olsen
413 - Chorus Brent Whitaker
425 - Art Brantley Burns
409 - Drama Joni Mock
 
Media Specialist
Media Center  Ellen Scripture
Technology Liaison
Media Center  Judy Mincey
 
ISS Coordinator
210  Jennifer Youmans
 
Lunchroom  Becky A. Cone (Manager)
Lunchroom Kimberly Robinson, Cashier
Lunchroom  Brandy Napier, Cook
Lunchroom  Casey Hart, Cook
 
 
Custodial Staff
Custodial Will Smith
Custodial Chuck Kindig (Head Custodian)
Custodial Dorothy Hamilton
Custodial Jonie Cope
Custodial Darlene Huggins
Custodial Willie M. Kirkland
Custodial  Nora Crawford